Alla band där ute som är osignade (än så länge;) kolla upp detta!
Klubbarrangören Peter Briggs, den mannen beskrivs som en affärsängel för osignade band. Klubb “Kick-Start” startades 1997 av Peter Briggs och bland annat band som The Ark fick chansen att exprimentera fram sin musik på 90-talet. Tanken var då att lokala band skulle få möjlighet att utvecklas inför en nyfiken publik med öppet sinne.
Så..alla lokala band, lägg det namnet på minnet! 🙂
Hej Sabina! Hoppas att allt är bra med dig. Gjorde en liten uppdatering på bloggen titta gärna in denna sidan och se vad du tycker =). http://indiemusik.se/lankar… Länkade också till din blogg via förstasidan under länktips.
Sköt om dig.
Mvh
Peter
Ååååh det där måste man juh kika upp =D
😉 jupp
Det är riktigt nice med lokala band/ osignade band =), var på ett ställe i New York för ungefär två år sedan och tittade på några spelningar på en riktigt grym klubb med indieband. Såg bland annat Ambulance Ltd.som var rätt bra och då osignade – http://www.youtube.com/watch?v=1plARzmiX5k
=) Ja visst är det! Oj vad häftigt! Kollade in länken, det är ett bra band:)